Terapi Öncesi Neler Yapmalı ?

Randevu...

Önce kendinize bir bırakma tarihi belirleyiniz ve randevunuzu alınız. Bu tarihi daha sonra değiştirmemeye çalışınız. Bırakma gününüzü belirlemiş olmanız size bırakma çabanızı ertelememe ve bu süre boyunca hazırlık yapma imkanı verir.

Bırakma zamanınızı işlerinizin anormal derecede yoğun olduğu ve anormal bir stresin hakim olduğu bir zamana denk getirmeyiniz. Bayan iseniz adet zamanının hemen öncesine gelmemesine özen gösteriniz. Sizin için anlamı olan bir tarihe getirmek en güzel olanıdır. Ama bunun ille de olması gerekmiyor. Doğru tarihi beklediğinizi söyleyerek kendinizi kandırıyor olma riskine girmeyiniz.

Sigarayı azaltmamalısınız...

Tedaviye gelmeden önce sigarayı azaltmayınız. Yarım günlük bırakmalar yapmayınız. Kendinizi denemeye kalkmayınız. Eskiden içtiğiniz kadar içiniz. Sigarayı azaltma denemelerinin kendinizi sigaraya karşı daha bağımlı hissettireceğini biliniz.

Son akşam alkol almamalısınız...

Sigarayı bırakma gününün öncesi akşam (mümkünse birkaç gün öncesinden itibaren) alkol almayınız. Son 6 saat kahve içmeyiniz. Bir gün öncesinden itibaren bol sıvı almaya başlayınız. Sigara içmeye devam ediniz. Tedavi için randevunuza giderken yanınızda genellikle içtiğiniz marka sigaradan son iki tane kalmasına dikkat ediniz.

Mora-Terapinin etkisi uygulama başladığı anda başlar ancak tam etkinin oluşması sigara içindeki zehirlerin önemli bir kısmının atıldığı, temizlenmenin yaşandığı süre olan 48 saati bulur. Özellikle ilk günlerde sigara dumanına sürekli maruz kalıyor olmanız temizlenme açısından tercih etmediğimiz bir şeydir.

Bol su içmelisiniz..

İşlem sonrası ilk 48 saat özellikle bol su (günde 3 litre civarı) içmeniz gerekir. İlk 48 saat alkolden uzak durulmalısınız. Birkaç gün boyunca halsizlik ve vücudunuzda hafif bir sigara-kül kokusu olabileceğini bilmeniz gerekir. Mora-Terapinin en büyük avantajı “üzerine gitme davranışını” yapabilmemize olanak vermesidir. 2. günden sonra istek yaratacağını düşündüğünüz şeyleri özellikle yapmanızı istiyor olacağız. Hayatınızdaki tek değişikliğin sigara içmiyor olmak, olacağını biliniz.

 

YUKARI