Uzun süreli gözlem

Profesyonel Sigara Bırakma Desteği Önemli...

MORA-Terapinin tek seans uygulamasının ne denli güçlü bir etkisi olursa olsun profesyonel bir sigara bırakma desteğinin şu kuralı değişmez:  Sigara bırakma konusundaki psikolojik destek zamana yayılmış ve uzun süreli olarak verilmelidir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın her sigara bırakma programı uzun vadeli sosyal desteği de içermelidir ve gereğinde verilecek psikolojik danışmanlıklarla desteklenmelidir.

MORA-Terapi Standardı

İlk Hafta Destek Terapisi

MORA-Terapi uygulamasının sonrasındaki ilk hafta içinde kişilerde zorlanıyor olma hali var ise ve bu durum detoksun en fazla yaşandığı ilk 48 saatin sonrasında hala devam ediyorsa kişilerin bizi aramasını ve bir destek seansına gelmesini bekliyoruz. İçmemiş olmanız kaydıyla “ücretsiz” olarak verilecek bu destek seansında bünyesel farklılıklara bağlı görülebilecek olası bir etkinlik düşüklüğünü ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. (Destek Seansına Girme Oranlarımız: %14.6)

7. Gün...

Seansa giren herkesle 7. gün telefonla iletişime geçiyoruz. Bu görüşmemizde size sorduğumuz bazı sorularla yöntemin üzerinizde ne derecede etkin olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Eğer zorlanıyorsanız; ya size olası şartlanmalarınızla ilgili yol göstermeye çalışıyoruz, ya da (yöntemin etkinliğinin yeterli olmadığıyla ilgili bir gözlemimiz oluşuyorsa) size bizi ücretsiz destek seansı için ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kişi bu bir haftayı sigarasız geçirmemişse, başka bir deyişle sigarayı bırakamamışsa bunun sebepleri üzerine konuşuyoruz. Bu durum kişinin içinde bulunduğu psikolojik veya sosyal duruma bağlı olabileceği gibi yöntemin kişi üzerinde etkisiz ya da az etkili olmasına da bağlı olabiliyor. Bu durumda kişinin ikinci bir çaba ve ikinci bir MORA seansı için gelmesini şiddetle öneriyoruz. (İkinci seansa girme oranımız: % 8.7) Bu ikinci uygulama için sizden ilkinin yarısı kadar ücret talep ediyoruz.

Bir Ay...

 Bundan sonrasında, özellikle ilk ay içinde, kişilerin herhangi bir kişisel problemden veya psikolojik sebepten dolayı sigara içme fikrine yaklaştığını hissetmesi durumunda (ya da bir-iki tane olsun içmesi durumunda) hemen bizimle iletişime geçmesini istiyoruz. Bu durumda yüz yüze görüşme talebimiz ve birlikte bir MORA -Terapi seansı önerimiz de olabiliyor.

Sonrası...

Sizinle 1 yıl boyunca iletişim içinde kalıyoruz. Herhangi bir problem durumunda bizi telefonla aramanızı istiyoruz. Bir yıl boyunca ücretsiz görüşme talep etme ve herhangi bir merkezimizden ikinci seans uygulamasını (ve bu seansa ait ücretsiz destek seansını) yarı ücret ödeyerek alma hakkınız bulunuyor.

YUKARI